logo logo tallinna kristiine gümnaasium

Emakeele Seltsi noortelaager ’’Eesti Vabariik 100’’

23.-25. oktoobrini toimus Peipsi ääres asuvas Nina külas Emakeele Seltsi noortelaager. Kokku võttis laagrist osa 23 õpilast erinevatest koolidest üle Eesti. Meie kooli gümnasistidest õnnestus keelelaagris juba teist aastat osaleda Silvia Kirillovil ja Eva-Liina Metsaluigel 11.ab klassist.Hariduslik ettevõtmine toimus Peipsi ääres asuvas Nina külas.

Emakeelelaager koosnes informatiivsetest ettekannetest, Nina küla tutvustavast jalutuskäigust ning harivatest muuseumikülastustest.Keelehuvilistele tutvustati ka vanausuliste elu-olu, nende keele omapära ning kohalike ajalugu. Ettekanded olid üldiselt seotud lingvistikaga ning eesti keele ajaloolise taustaga, kuid laagri mitmekesistamiseks, räägiti ka loovkirjutamisest ja oma perekonna sugupuu uurimise võimalustest.Suhtlemisrõõmu pakkusid keelemängud, vaimu värskendav oli loovkirjutamine.

3-päevane hariduskäik võimaldas noortel külastada ka kahte erinevat muuseumi. Juhan Liivi muuseumis saadi täpsemalt teada poeedi elust, kirjaniku ning tema armastatu Liisa Goldingu kirjavahetustest. Sigurimuuseumis peatuti, et maitsta vanausuliste traditsioonilisi toite, saada teadmisi põlluharimisviisidest ning siguritaime kasutusaladest nii kangatrükis kui ka kohvi valmistamisel.

Keelelaager pani mõtlema emakeele mitmekesisusele, keelekasutajate iseärasustele ja oli heaks ettevalmistuseks lähenevale emakeeleolümpiaadile “Eesti keel kui riigikeel”.

Eva-Liina Metsaluik

11.ab

Vaba Lava

Rahatarkuse loeng SEB Pangalt

Meie kool kasutas SEB Panga pakkumist õpilaste rahandusalaste teadmiste täiendamiseks.

17.oktoobril esines loenguga 10.ja11.klassile SEB Panga spetsialist Teet Uuemõis. Pakutud teemadest valisid õpilased välja ettevõtluse ja investeerimise.

Loengu esimene pool keskendus ettevõtluse vormidele, selle alustamise plussidele ja miinustele. Esitlus tutvustas meile täpsemalt, millised inimesed sobivad ettevõtjaks ning kuidas oleks kõige mõistlikum ettevõtlusega alustada. Soovitati töötada 5-6 aastat mõnes suurfirmas, seejärel minna väikefirmasse ja oma kogemustega aidata seda üles ehitada ning lõpuks alustada oma ettevõttega.

Teises osas tutvustati investeerimist ja väärtpabereid. Saime täpsemini teada, mis on aktsiad, võlakirjad, futuurid, optsioonid, forwardid jms. Lähemalt tutvusime, kuidas ja miks teatud aktsiad langevad ja tõusevad. Saime teada, et aktsiaturul on põhiliselt kahte liiki investoreid: "karud" ja "pullid". Karud tahavad investeerida aktsiate hinna tõusu, ostes aktsiaid oletatava majandustõusu eel ning hiljem neid maha müües. Kuid pullid tegelevad aktsiate laenamisega majanduslanguse eel ja hiljem ostavad need odavamalt tagasi. Saime hulga teadmisi investeerimise põhitõdedest.

Loeng oli igati hariv ning huvitav lisa majandusõpetuse tunnis õpitule.

Ragnar Kramm
11.ab klass

Head tulemused spordis

Tubli esinemine Kristiine linnaosa ja Põhja-Tallina linnaosa koolide murdmaateatejooksus