Väärtustagem eesti keele kestmist

22.-24. aprillini toimus Väike- Maarjas ja Rakvere Reaalgümnaasiumis rahvusvaheline konverents „Emakeelne Eesti, emakeelne Euroopa III“. Konverents oli pühendatud Eesti Vabariigi 100. sünnipäevale, Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinnale ning Georg Lurichile.

Eesti keelt ja eesti meelt väärtustav üritus algas mälestussamba avamisega Georg Lurichile tema sportlike vägitegude ja suursuguse eesti vaimu eest. Esinesid spordiajakirjanikud Paavo Kivine ja Raul Rebane. Järgnes tammede istutamine, kus nimelise puu keeletammikusse sai Wiedemanni keeleauhinna laureaat Reet Kasik. Järgnes kultuuriministri ja vallajuhtide suurejooneline vastuvõtt Väike- Maarja seltsimajas.

23. ja 24. aprillil jätkus konverents ettekannetega Rakvere Reaalgümnaasiumis. Anti ülevaade eesti keeleharidusest ja eesti kirjakeele korraldamisest saja aasta jooksul, räägiti mitmekeelsusest, keelekontaktidest ja keeleteadlikkusest.

Suur au teaduskonverentsil õpilaskonda esindada oli Tallinna Kristiine Gümnaasiumi 11.klassi õpilastel Silvia Kirillovil ja Eva-Liina Metsaluigel, kes nüüd oskavad kindlasti põhjalikult vastata selle aasta riigikirjandi küsimusele, kuidas noorte keelekasutus aitab säilitada eesti keelt.

Eva-Liina Metsaluik
11.ab klass

8. a klass osales Skype raamatuklubi kohtumisel

16. mail osalesid 8.a klassi õpilased Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakonnas "Skype raamatuklubi" kohtumisel Põhja-Soomes asuva Haapaveden lukio kooli noortega. Skype´i ülekande vahendusel arutleti inglise keeles Rein Raua romaani "Rekonstruktsioon" teemal, mida kumbki pool oli lugenud emakeeles. Teos räägib väga tõsistel teemadel, kuid mõlema riigi noored arvasid, et nad sooviksid lugeda ka raskeid teemasid käsitlevaid raamatuid ning see aitab neil ka päris elus keeruliste teemadega paremini toime tulla.

Meie kooli õpilased olid kohtumiseks ette valmistanud lühikesed powepointi esitlused oma riigi, kooli ja linna kohta, teinud raamatu lõigu põhjal lühinäidendi ja joonistanud kunstiteosed. Õpilasi juhendas klassijuhataja Kristel Jürgenson ja õpetaja Marika Ritso.

Noored leidsid, et tegu oli huvitava kogemusega. See võimaldas neil tutvuda Skype´i ülekande võimalustega ja kohtuda teise riigi noortega.

Esindasime Tallinna Kooliteatrite Riigifestivalil

Eesti Kooliteatrite Riigifestivali algklasside teatritruppide lõppvoor toimus 11.-12.mail Rõngus, kuhu Tallinna Haridusamet saatis pealinna esindama Tallinna Kristiine Gümnaasiumi 4.b klassi näidendiga „Nukitsamees“ (juhendaja Mare Pukk).

Etendused toimusid Rõngu Rahvamajas. Seekord astus lavale 250 noort näitlejat üle Eesti. Esindatud olid 14 maakonda, Tartu ja Tallinna linn.
Lavastusi analüüsis asjatundlik žürii, kes andis meie kooli 4.b klassi väga tublidele ja julgetele näitlejatele
ERIPREEMIA etenduse tervikliku kujunduse eest ja

NÄITLEJAPREEMIA KARL ERIK RÜÜTLILE

Teatrifestival oli osavõtu-ja rõõmurohke.

Suured tänud kõikidele vanematele, kes lava kujundamise, dekoratsioonide valmistamise ja nende kohaletoomisega aitasid kaasa meie suurepärasele esinemisele.
Koolikaaslased ja lapsevanemad saavad „Nukitsamehe“ etendust näha kooli kohvikutepäeval, 11.juunil kell 16.00 aulas.

Emadepäev

(Foto: Aleks Kibin)

Neljapäeval, 10. mail tähistati Kristiine gümnaasiumis emadepäeva. Õpilased ning õpetajad korraldasid emadele kuus erinevat töötuba. Võimalik oli osaleda bioloogia, gomoku, petanki, kuldvillaku, origami ning nuputamise töötoas. Õhtu lõpetas meeleolukas kontsert, kus esinesid Kristiine kooli laululapsed. Õpilasi juhendasid Kai Rei- Pikajago ja Kadi Voosel. Õhtut juhtisid Madli Kaljo ja Andro Treialt.

Töötubasid juhendasid Aveliis Post, Aivar Kauge, Arti Lindvest, Anne-Ly Sarapuu, Reet Loit ja Epp Korp.

Galerii (Autor: Aleks Kibin)

Loodusainete päev

20. aprillil toimus loodusainete päeval meie koolis mitmeid põnevaid ettevõtmisi.

Kuues klass tutvus Eesti maapõues leiduvate maavaradega. Uuriti maavarade kaitsmisega ning kasutamisega seotud küsimusi.

Üheteistkümnendikud uurisid matemaatika valemite ja seoste kasutamist loodusteadustes.

Seitsmendikud nautisid teadusetendust, mida viis läbi Tallinna Kristiine Gümnaasiumi keemia ja füüsika õpetaja Janno Puks. Teadusetendustes said õpilased terve tunni jooksul osa efektsetest tossu, värvimuutuste, vahu ja paukudega seotud katsetest. Samuti nähti seda, kuidas mõningaid materjale on võimalik muuta nähtamatuks ja kuidas teha salakirja, mida ainult teatud tingimustel lugeda saab.

Loodusainete päeva bioloogia tunni eesmärgiks oli arendada õpilaste vilumust mikroskoopidega töötamisel. Õpilased omandasid vajalikud võtted iseseisvalt preparaadi valmistamiseks. Bioloogiatund algas mikroskoobi ehituse tutvustuse ja peamiste töövõtete selgitamisega. Peegelvalgustusega mikroskoopide kasutamine preparaatide vaatlemiseks nõuab väga kindlaid töövõtteid ja liigutusi, mida õpilased tunni jooksul omandada said. Samuti oli õpilastel võimalus jälgida erinevate suurenduste mõju vaadeldavate preparaatide detailsusele.

Ajutise preparaadi valmistamiseks kasutasid õpilased erinevaid taimekudesid.

Lisaks vaadeldi püsipreparaate selgrootutest loomadest ning taimekudedest ja tutvuti hüdralooma (Hydra sp.), maksakaani (Fasciola hepatica), ainuraksete vetikate (Volvox sp.) ning erinevate õistaimede kudedega (juure- ja varre ristlõigud).

Loodusainete päeva korraldasid Anu Reha, Aveliis Post, Jana Kosk, Aivar Kauge ja Janno Puks.